Description
Tecno MegaPad 11 8GB 256GB Price in Kenya
Tecno MegaPad 11 8GB 256GB Price in Kenya is Ksh.26,999 both online and at the physical shop. Launched in May 2024. It comes with a 1-year warranty. Available in Vitality Green, Starfall Grey color.
Body and Display
The tablet is 11.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The tablet display has of 1200x 1920 pixels.
Processing and Memory
Comes with a powerful processor Mediatek Helio G99 (6 nm), the latest Android 14. Currently available in 8GB RAM and 256GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
The tablet comes with a single camera of 13MP at the back. For selfies, It has a 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The phone comes with a large 8000mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging.
| Brand | Itel |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 13MP |
| Display | 11.1″ inch |
| Processor |
Mediatek Helio G99 (6 nm)
|
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | yes |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | no |
| Battery | Li-Po 8000mAh, non-removable |
| Color(s) | Vitality Green, Starfall Grey |








Reviews
There are no reviews yet