Description
Infinix Xpad 4GB 256GB Tablet price in Kenya
Infinix Xpad 4GB 256GB Tablet price in Kenya is Ksh.16,999 both online and at the physical shop. Launched in August 2024 . Available in colors Titan Gold, Frost Blue and Stellar Grey. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Infinix XPAD comes with a large 11.0”screen. Has a dimension of 257 x 168.6 x 7.6 mm and a Glass front, aluminum frame, aluminum back. It has a NO Sim card holding capacity.
The Tablet is 8.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 1200 x 1920 pixels.
Processing and Memory
The tablet comes with the latest Android 14 XOS 14.
Currently available in 4GB RAM and 256GB ROM internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Camera
Infinix XPAD tablet comes has a very impressive camera. On the rear, it has a 8mp. For selfies, It has a 8mp wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 7000 mAh non-removable battery that lets you browse, youtube, and watch videos all day long.
| Brand | INFINIX |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 11.0 inch |
| Processor | QUAD-CORE |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | yes |
| SIM Card | NO |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | USB Type C 2.0 OTG |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery | Li-Po 7000mAh, non-removable |
| Color | Titan Gold, Frost Blue, Stellar GreY |










Reviews
There are no reviews yet