Description
Infinix Note 60 Pro 5G 8GB 256GBPrice In Kenya
Infinix Note 60 Pro 5G 8GB 256GB Price In Kenya is Ksh 41499, both online and at the physical shop. Launched in March 2026, and is available in Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost silver colors . Has a 1-year warranty.
Body and Display
Comes with a large 6.78″screen. Has a dimension of 162.4 x 77.2 x 7.4 mm, and has a Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back. It has a dual SIM card holding capacity. Has an AMOLED screen, which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency.
Processing and Memory
The phone is powered by Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) Comes with a 2.7 GHz OCTA-core with the latest Android 16, up to 3major Android upgrades, and XOS 16. Currently available in 8GB RAM and 256GB ROM internal memory. Infinix Note 60 Pro comes with a powerful 50MP and 8MP camera at the back and 4k videos. For selfies, it has a 13MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Powered by a large 6000mAh non-removable battery, and comes with a 90W fast charger. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Infinix |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 50MP+ 8MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G Network |
| 3.5 mm Jack | no |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 6000mAh, non-removable |
| Color(s) | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |










Reviews
There are no reviews yet