Description
Xiaomi Redmi Note 10 5G 4gb 128gb Price in Kenya
Xiaomi Redmi Note 10 5G 4gb 128gb price in Kenya is between Ksh.20, 000- Ksh.25,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. It was launched in March 2021.
This is the 4 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue and Aurora Green colors.
Cameras
Redmi Note 10 has a triple back camera setup of 48MP, 2MP and 2MP respectively. For the selfie, it sports an 8MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Currently available in 2 variants- one with 4 GB of RAM and 128 GB of storage, and the other with 4 GB of RAM and 64 GB of storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
The phone packs a powerful 5000mAh battery, equipped with 18W fast-charging support.
Other Notable Features
Note 10 5G has a big 6.5-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. The phone is protected by Corning Gorilla Glass 3 and has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.5″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 48MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green |







Reviews
There are no reviews yet