Description
Xiaomi Redmi 9A 2gb 32gb Price in Kenya
Xiaomi Redmi 9A 2gb 32gb price in Kenya at Avechi is Ksh.10000-Ksh.20,000, online and at the physical shop. Launched in July 2020. This is the 2 GB RAM / 32 GB internal storage variant of Xiaomi available in Carbon Gray, Sky Blue and Ocean Green colors. Comes with a 1-year warranty.
Cameras
Has a single back camera setup of 13MP. For the selfie, Redmi 9A sports a 5MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in only one variant- one with 2 GB of RAM and 32 The phone has a dedicated memory card slot.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Xiaomi Redmi 9A packs a powerful 5000mAh battery. The phone is equipped with 10W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.53-inch display showing 720 x 1600 pixels resolution, 269ppi of pixel density and achieves an 81.1% screen-to-body ratio.
| Display | 6.53″ inch |
| Back Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Carbon Gray, Sky Blue and Ocean Green |










Reviews
There are no reviews yet