Description
Vivo Y01 2gb 32gb Price in Kenya
Vivo Y01 2gb 32gb price in Kenya is Ksh.11,000-Ksh.15,000 at Avechi Kenya online and at the physical shop. It was launched in January 2022 and is available in Elegant Black and Sapphire Blue colors.
Cameras
Its cameras aren’t so impressive. The phone has a single camera at the back of 8MP. At the front there is an 5MP single camera for capturing selfies and video calling.
Memory and Performance
Vivo Y01 is available in only one variant-one with 2gb RAM/32gb internal memory. There is a shared slot for memory back up. The phone runs Android 11 and is powered by a resolution of 1600*720 Helio P35 chipset.
Battery
This device is fueled by 5000mAh non-removable battery. The battery can easily last up 48 hours when fully charged. Other notable features include; Capacitive multi-touch screen,6.51″-inch display.
Notable Features
- 6.51 inches
- 2gb RAM
- 32gb ROM
- Android 11 (Go edition), Funtouch 11.1
- Fingerprint (side-mounted)
| Display | 6.51″ inch |
| Back Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Sapphire Blue, Elegant Black |







Reviews
There are no reviews yet