Description
OnePlus 7 Pro 12gb 256gb Price in Kenya
OnePlus 7 Pro 12gb 256gb price in Kenya is between Ksh.50, 000-Ksh.60,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in October 2020. This is the 12 GB RAM / 256 GB internal storage variant of OnePlus which is available in Nebula Blue, Mirror Grey and Almond colors.
Cameras
OnePlus 7 Pro has a triple back camera set up. The primary camera is a 48MP, a 16MP ultrawide sensor and an 8MP telephoto sensor.
For the selfie, there is a 16MP pop-up motorized front camera which doesn’t disappoint.
Memory and Performance
Comes into 3 variants there is the 12 GB/256 GB variant, 8 GB/256 GB variant and the 6GB/128 GB variant of the OnePlus. The less the RAM and internal storage, the less it cost. The device doesn’t support memory card back up since there is no card slot.
Other Notable Features
Some of the standout features of the OnePlus 7 Pro are: improved stereo speakers, faster under display fingerprint sensor, Bluetooth 5.0, HDR10+ and Android 9.0 OS.
| Display | 6.67″ inch |
| Back Camera | 48MP+16MP+8MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 9.0 |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Colors | Nebula Blue, Mirror Grey and Almond |









Reviews
There are no reviews yet