Description
OnePlus 8 5G 8gb 128gb Price in Kenya
OnePlus 8 5G 8gb 128gb price in Kenya ranges between Ksh.50, 000-Ksh.60,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in April 2020. Available in Glacial Green, Interstellar Glow, Polar Silver and Onyx Black colors.
Cameras
OnePlus 8 has a triple back camera setup of 48MP, 16MP and 2MP respectively. With such cameras, you’re guaranteed top quality photos. The camera is equipped with both PDAF (Phase Detect Autofocus) and IOS (Optical Image Stabilization).
For the front camera, you’ve to be content with 16MP which is great in video calls and taking attractive selfies. It doesn’t pop up like its predecessor OnePlus 7T Pro, nonetheless it is decent enough.
RAM and Internal Storage
Currently available in 2 variants- one with 8 GB of RAM and 128 GB of storage, and the other with 12 GB of RAM and 256 GB of storage.
The phone doesn’t allow memory back up since it has no card slot.
4300mAh Non-removable Battery
OnePlus 8 has come through with a 4300mAh battery that ensures you enjoy your phone usage with the least of worries.
Other Notable Features
OnePlus 8 supports 5G network. The device is beautifully designed and has a large 6.55” fluid AMOLED display. Has an in-display fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.55″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 48MP+16MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| USB Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Colors | Onyx Black, Glacial Green, Interstellar Glow, Polar Silver |









Reviews
There are no reviews yet