Description
Xiaomi Poco X8 Pro Max 12GB 512GB
Xiaomi Poco X8 Pro Max 12GB 512GB Price in Kenya is Ksh.. 64699 both online and at the physical shop. Launched in March 2026. Comes with a 1-year warranty. Available in colors Black, White, Blue
Body and Display
Xiaomi Poco X8 Pro Max has a 6.83” AMOLED display with a 120Hz refresh rate. It is protected by corning Gorilla Glass 7i which protects the screen from scratches and deep cuts. In addition, it has IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min). The phone has a very sophisticated design with a Glass front (Gorilla Glass 7i).
Processing and Memory
Comes with the latest Android 16, up to 3 major Android upgrades, HyperOS 3. It is also powered by a powerful Mediatek Dimensity 9500s (3 nm). Currently available with 12GB RAM and 512GB ROM internal memory.
Cameras
The phone has a very impressive camera. On the rear, it has a dual back camera of 50MP,8MP,respectively, and 4K videos. For selfies, It has a 20MP wide camera that lets you take crystal clear photos and 1080p videos.
Battery
The phone comes with a large 8500mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging. It also supports fast charging of 100W.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 20MP |
| Back Camera | 50MP+8MP |
| Display | 6.83″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Water resistant | IP68/IP69K dust tight and water resistant |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, GPS, 5G |
| 3.5 mm Jack | no |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes under display, optical |
| Battery | Li-Po 8500 mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, White, Blue |






Reviews
There are no reviews yet