Description
Villaon V40S 4GB 64GB Price In Kenya
Villaon V40S 4GB 64GB Price In Kenya is ksh 8,099 both online and at the physical shop. Launched in 2023.Comes with a 1-year warranty. Available in color white.
Body and Display
The phone is 6.52” wide for better video or picture viewing. Has a PLS LCD screen and it does not break easily. The phone display has 1600 x 720 pixels. This plus the battery amounts to 195 grams in the total weight of the phone. It has a dual SIM card holding capacity and has a microSD slot.
Processing and Memory
Comes with android 11 go edition.The phone has a powerful Ram of 4GB . It also has 64gb Rom enough storage to store all your files.
Cameras
The Phone has an 5MP selfie camera that provides a wider viewing angle, The main camera is fitted with a lens of 8MP with an led flash which is ideal for social media apps and video calling.
Battery
On moderate usage, the 4000mAh non-removable battery easily lasts a day. It also has a Type c charging port.
| Brand | Villaon |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 6.52″ inch |
| Processor | Octa core |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth , 4G |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| NFC | NO |
| Fingerprint Sensor | Side mounted |
| Battery | Li-Po 5000mAh, removable |
| In The Box | Phone,charger |







Reviews
There are no reviews yet