Description
Samsung Tab A11+ 5G 6GB 128GB Price In Kenya
Samsung Tab A11+ 5G 6GB 128GB price in Kenya is Ksh.32,999 both online and at the physical shop. Comes with 1-year warranty. Available in colors Gray, Silver.
Body and Display
Its extraordinary 11.0 inch display allows the tablet to run faster and carry out multiple tasks smoothly. The tab has a TFT LCD screen for providing a high-resolution display and 1200 x 1920 pixels. Has a SIM card slot, and a dedicated memory card slot for expanding the phone’s storage. On the other hand, it comes with an Accelerometer, proximity, and compass sensors.
Has stereo loudspeakers and a 3.5mm jack port.
Processing and Memory
Uniquely comes with processing power which is Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) has an octa core 2.5Ghz, along with Mali-G615 MC2. Has the latest Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8. Available in 6GB/128GB.
Cameras
Galaxy Tab A11+ back camera has 8MP and 1080p for High-Definition Large Images, Deeper Colors, and Fits for Work and Play. While a single 5-megapixel selfie shooter is kept in front.
Samsung Galaxy Battery
Samsung Galaxy Tab A11+ has a powerful non-removable battery of 7040mAh with a 15W charger that offers decent longevity.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 11.0inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Charging | 25W fast charger |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | Li-Po 7040 mAh, non-removable |
| Color | Gray, Silver |







Reviews
There are no reviews yet