Description
Samsung Galaxy Tab S9 Fe+ 5G 8GB 128GB Price in Kenya
Samsung Galaxy Tab S9 Fe+ 5G 8GB 128GB Price in Kenya is Ksh.64,999 both online and at the physical shop. Launched in October 2023 and available in Mint, Silver, Gray, and Lavender colors. A 1-year warranty is offered.
Body and Display
Has a 12.4′ IPS LCD coupled with a 90Hz refresh rate. In Addition, the tab has 1600 x 2560 pixels with a 16:10 ratio, ideal for watching videos and web browsing.
Processing And Memory
Comes with the latest Android 13, is upgradable to Android 14 One UI 6, and is powered by Exynos 1380 (5 nm) chip. The Tablet has Mali-G68 MP5 graphics and is available in 8GB RAM and 128GB ROM.
Cameras
On the rear, it has a Dual camera of 8MP Wide and 8MP Ultrawide that lets you click some amazing pictures. Features on the rear camera include: a 4K@30fps, 1080p@30fps
On the front, it has a 12MP Ultrawide wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
On moderate usage, the 10090mAh non-removable battery lasts up to 3 days. The charging is even more impressive. The 45W fast charger charges the phone in just 80 minutes from zero to 100 percent
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 12MP |
| Back Camera | 8MP+8MP |
| Display | 12.4 inch |
| Processor | Exynos 1380 (5 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Charging | 45W fast charger |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 10090 mAh, non-removable |
| Color | Mint, Silver, Gray, Lavender |








Reviews
There are no reviews yet