Description
Samsung Galaxy Tab S11 5G 12GB 128GB Price In Kenya
Samsung Galaxy Tab S11 5G 12GB 128GB Price in Kenya is Ksh.95,999 both online and at the physical shop. Launched in September 2025 and is available in Moonstone Gray and Platinum Silver. A 1-year warranty is offered.
Body and Display
Has a 11″ Dynamic AMOLED 2X display coupled with a 120Hz refresh rate. Additionally, it comes with a Glass front, aluminum back, and aluminum frame. Also, the tab has 1800 x 2880 pixels with an aspect ratio of 16:10 ratio ideal for watching videos and web browsing.
Processing And Memory
Comes with the latest Android 16, One UI 8, and is powered by the powerful Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) chip. The Tablet is available in 12GB RAM and 128GB ROM.
Cameras
On the rear, it has a single camera of 13MP that lets you click some amazing pictures. Features on the rear camera include: an LED flash, HDR, panorama,4K video
On the front, it has a 12MP wide camera that lets you take crystal clear photos and 4k videos.
Battery
On moderate usage, the 8400mAh non-removable battery lasts up to 3 days. The charging is even more impressive. The 45W fast charger.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 12MP |
| Back Camera | 13MP |
| Display | 11 inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Charging | 45W fast charger (Sold separately) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,5G |
| waterproof | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 8400 mAh, non-removable |
| MODEL | SM-X736B |







Reviews
There are no reviews yet