Description
Samsung Galaxy S26 Ultra 5G 16GB 1TB Price In Kenya
Samsung Galaxy s26 Ultra 5G 16GB 1TB Price in Kenya is Ksh. 196999 both online and at the physical shop. Launched in 2026. Available in colors Titanium Black. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Samsung Galaxy s26 Ultra has a 6.9” Dynamic LTPO AMOLED 2X always on Display screen with a 120Hz refresh rate. It is protected by corning Gorilla Glass Armor which protects the screen from scratches and deep cuts.
The phone has IP68 dust and water resistant (up to 1.5m for 30 min).
Processing and Memory
Comes with the latest Android 16, up to 7 major Android. It also packs a very powerful processor, Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm). Currently available with 16GB RAM and 1TB ROM internal memory.
Camera
The phone has an imposing camera. On the rear, it features a quad-camera setup of 200MP, 10MP, 50MP, and 50MP, respectively, and supports 8K video recording. For selfies, It has a 12mp wide camera that lets you take crystal clear photos and 4k videos.
Battery
The phone comes with a large 5000mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging. It also supports fast charging of 60W.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 12MP |
| Back Camera | 200mp,10mp,50mp, 50mp |
| Display | 6.9″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.3, 5G |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 3.2, , DisplayPort 1.2, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (Under display ultrasonic) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| In the Box |
Samsung S25 ultra , Usb c to c cable , user manual |







1 review for Samsung Galaxy S26 Ultra 5G 16GB 1TB