Description
Samsung Galaxy A07 4GB 128GB Price in Kenya
Samsung Galaxy A07 4GB 128GB price in Kenya is KSh 14299, both online and at the physical shop. Launched in August 2025. Comes with a 1-year warranty. Available in Gray, Light Blue, and Dark Green Colors.
Body and Display
A07 has a 6.7” PLS LCD Screen. The phone display has 720 x 1600 pixels, ideal for viewing videos, images, movies, gaming, and web browsing. Has a Glass front, a plastic frame, and a plastic back. In addition, the phone has a loudspeaker and a 3.5mm jack port.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 15, up to 6 major Android upgrades, and One UI 7. It is powered by Mediatek Helio G99 (6 nm) with a CPU of Octa-core 2.2 GHz, which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 4GB of RAM and 128GB of internal Memory. The 128GB ROM provides ample space for all your files.
Cameras
Comes with very impressive cameras. For selfies, it packs an 8MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a Dual camera of 50MP and 2MP respectively.
Battery
It packs a very powerful 5,000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it.
Specifications table
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP+2MP |
| Display | 6.7” |
| Processor | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual sim |
| Connectivity | 4G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | 5000 mAh, non-removable |
| Color | Gray, Light Blue, Dark Green |







5 reviews for Samsung Galaxy A07 4GB 128GB