Description
Samsung Galaxy A03s 4gb 64gb Price in Kenya
Samsung Galaxy A03s 4gb 64gb price in Kenya is Ksh.15,000-Ksh.20,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in August 2021 and is available in Black, Blue and White colors.
Cameras
A03s has a triple back camera setup of 13MP, 2MP and 2MP respectively.
The phone sports a single 5MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Galaxy A03s is currently available in 2 variants- 3GB of RAM and 32 GB of internal storage and 4GB of RAM and 64 GB of internal storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Galaxy A03s packs a powerful 5000mAh battery with 15W fast-charging support.
Other Notable Features
Samsung Galaxy A03s has a big 6.5-inch display showing 720×1600 pixels resolution.
The phone has a side-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.5″ inch |
| Back Camera | 13MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Black, Blue and White |








Reviews
There are no reviews yet