Description
Honor X7d 4G 8GB 256GB Price In Kenya
Honor X7d 4G 8GB 256GB price in Kenya is Ksh 24,099 both online and at the physical shop. Launched in August 2025. Comes with a 1-year warranty and is available in Desert Gold, Ocean Cyan, Meteor Silver, Velvet Black.
Body and Display
It comes with a large 6.77″screen. Has a dimension of 166.9 x 76.8 x 8.2 mm and has a Glass front, plastic back, and plastic frame. It has a dual sim card holding capacity . The phone is 6.61” wide for better video or picture viewing with 720 x 1610 pixels resolution.
Processing and Memory
Honor x7d comes with a 2.0GHz Octa-core Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) and has android 15, and no Google Play Services. Currently available in 8GB RAM 256GB ROM internal memory.
Cameras
The Camera is very impressive. On the rear, it has a 108MP camera at the back. For selfies, It has an 8mp wide camera that lets you take crystal clear photos and videos. Battery Honor 10 play comes with a large 6500 mAh, Li-polymer, non-removable. It also comes with a 35w fast charger that lets you charge the phone to 100% in a short while.
| Brand | Huawei |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 108MP |
| Display | 6.77″ inch |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Desert Gold, Ocean Cyan, Meteor Silver, Velvet Black |









Reviews
There are no reviews yet