Description
OnePlus N10 5G 6gb 128gb Price in Kenya
OnePlus N10 5G 6gb 128gb price in Kenya is between Ksh.25, 000-Ksh.30,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty and was launched in November 2020. Available in Midnight Ice color.
OnePlus Nord N10 Cameras
Has a quad back camera setup of 64MP (main), 8MP (ultra-wide), 2MP (macro) and 2MP (depth) respectively. For the selfie, Nord N10 sports a 16MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
OnePlus Nord N10 is currently available in only one variant- 6 GB of RAM and 128 GB. The phone has a separate micro SD slot for internal memory back up.
4300mAh Li-Po Non-removable Battery
OnePlus Nord N10 packs a powerful 4300mAh battery with 30W fast-charging support.
Other Notable Features
OnePlus Nord N10 supports has a large 6.49-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution, 406ppi of pixel density and achieves an 83.5% screen-to-body ratio. Moreover, the screen is protected by a Gorilla corning Glass.
The phone has a fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.49″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4300mAh, non-removable |
| Colors | Midnight Ice |








Reviews
There are no reviews yet