Description
Oppo Reno6 5G 8gb 128gb Price in Kenya
Oppo Reno 6 5G 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.50, 000-Ksh.55,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in May 2021. Available in Stellar Black, Aurora, Blue and Purple Colors.
Cameras
The rear camera system comprises a 64 MP primary camera, an 8 MP ultra-wide and a 2 MP macro camera. The 32 MP selfie camera is good.
RAM and Internal Storage
Comes in 2 variants. There is the 8 GB RAM/128 GB of internal storage and the 12GB RAM/256 GB of internal storage version.
Display
The 6.43-inch Full HD+ display with a resolution of 2400 x 1080 pixels is pretty sharp. The screen is protected by Corning Gorilla Glass 5.
Battery
Oppo Reno6 5G has a non-removable 4,300mAh battery that easily lasts a day and a half of normal usage. The phone come with a 65 W VOOC 4.0 charger that charges the phone from 0 to 100 percent in just 65 minutes.
| Display | 6.43″ inch |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Colors | Stellar Black, Aurora, Blue and Purple |








Reviews
There are no reviews yet