Description
HTC Desire 21 Pro 8gb 128gb 5G Price in Kenya
HTC Desire 21 Pro 5G 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.25, 000-Ksh.30,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in January 2021. This is the 6 GB RAM / 128 GB internal storage variant of HTC, available in Purple and Blue colors.
Cameras
Desire 21 Pro has a quad back camera setup of 48MP, 8MP, 2MP and 5MP respectively. For the selfie, the phone sports a single 16MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
HTC Desire 21 Pro is currently available in 2 variants- one with 8 GB of RAM and 128 GB of storage and the other with 6 GB of RAM and 128 GB of storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery. The phone is equipped with 18W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.7 inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution, 393ppi of pixel density and achieves 83.0% screen-to-body ratio. The phone has a rear-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.7″ inch |
| Back Camera | 48MP+8MP+2MP+5MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Blue and Purple |









Reviews
There are no reviews yet