Description
Apple iPhone 12 Mini 4gb 128gb Price in Kenya
Apple iPhone 12 Mini 4gb 128gb price in Kenya is between Ksh.70, 000-Ksh.80,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in October 2020. Available in Black, White, Red, Green, Blue and Purple colors.
Cameras
iPhone 12 Mini has a dual back camera setup of 12MP and 12MP respectively. For the selfie, phone sports a dual 12MP front shooter along with an SL 3D biometrics sensor.
RAM and Internal Storage
Currently available in 3 variants- one with 4 GB of RAM and 64 GB of storage, 4 GB of RAM/128GB internal storage and the other with 4 GB of RAM and 256 GB of storage.
2815mAh Li-Ion Non-removable Battery
iPhone 12 Mini packs a Li-Ion 2227mAh battery. The phone is equipped with 20W fast-charging support and Qi magnetic fast wireless charging 7.5W.
Other Notable Features
Apple iPhone 12 Mini supports 5G network. The device has a 5.4-inch Super Retina XDR OLED, HDR10 display showing 1080 x 2340 pixels resolution, 460ppi of pixel density and achieves an 86.0% screen-to-body ratio. Moreover, it’s IP68 dust/water resistant. The phone has a face ID sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 5.4″ inch |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Back Camera | 12MP+12MP |
| Front Camera | 12MP+SL 3D |
| OS | iOS 14.1, upgradable to iOS 15.4.1 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | Lightning, USB 2.0 |
| Sensor | Face ID |
| Battery | Li-Ion 2227 mAh, non-removable |
| Color | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |







Reviews
There are no reviews yet