Description
Amazon Fire HD 10 Kids Pro 32GB Tablet price in Kenya
Amazon Fire HD 10 Kids Pro 32GB Tablet price in Kenya is Ksh.18,999 both online and at the physical shop. Available in colors Nebula, Happy Day, Mint. Some of its key features include;
- 10.1” 1080p Full HD Display and screen strengthened with aluminosilicate glass
- touch screen
- contains thousands of Spanish language books, videos, apps, games, and Audible books.
- Features an octa-core processor, 3 GB RAM, and up to 1 TB of expandable storage.
- 32GB ROM
- Suitable for kids between age 6-12years
- Easy-to-use Parent Dashboard allows you to filter content based on a child’s age, set educational goals and time limits, and grant access to additional content like Netflix and Disney+.
- comes with a sturdy Kid-Proof case designed to protect against drops and bumps.
- supports USB-C (2.0) port for charging
- Includes a USB-C cable and 9W power adapter in the box.
| Brand | Amazon |
| Front Camera | 2MP |
| Back Camera | 5MP |
| Display | 10.1″ inch |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | yes |
| Age |
6-12 years |
| Connectivity | Wifi |
| 3.5 mm Jack | yes, dual-integrated speakers |
| Ports | USB-C (2.0) connector for charging; microSD slot for external storage. |
| Generation | 13th generation, 2023 release. |
| Battery Life | Up to 13hours |
| Colors | Nebula, Happy Day, Mint. |










Reviews
There are no reviews yet