Description
Alldocube iPlay60mini Tablet 4GB RAM 64GB ROM Price in Kenya
Alldocube iPlay60mini Tablet 4GB RAM 64GB ROM price in Kenya is KSh 9,899, both online and at the physical shop. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Alldocube comes with a large 8.68”screen. Has a dimension of 212.00mm*124.6mm*8.7mm and a glass front, plastic frame, and plastic back. It has a dual SIM card holding capacity.
The Tablet is 8.68” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen, which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 800 x 1340 pixels.
Processing and Memory
The tablet comes with the latest Android 15.
Currently available in 4GB RAM and 64GB ROM internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Camera
The Alldocube tablet has a very impressive camera. On the rear, it has a 5MP. For selfies, it has a 5MP wide-angle camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The phone comes with a powerful 4000 mAh non-removable battery that lets you browse, watch YouTube, and watch videos all day long.
| Brand | Alldocube |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 5MP |
| Display | 8.68 inch |
| Processor | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | yes |
| SIM Card | Dual SIM(DUAL STANDBY) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | 1 × USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery | Li-Po 4000mAh, non-removable |
| Color | Gray |







Reviews
There are no reviews yet