Description
Xiaomi Redmi Note 15 6GB 128GB Price In Kenya
Xiaomi Redmi Note 15 6GB 128GB price in Kenya is Ksh.24,499 both online and at the shop. Launched in December 2025, and is available in Black, Forest Green, Glacier Blue, and Purple. Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Has a 6.77” IPS AMOLED display with a 144Hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Has a glass front and plastic back build.. It also has IP54, dust and splash resistant.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 15, HyperOS 2. It is Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 6GB of RAM and 128GB of internal Memory. The 128GB ROM provides ample space to store all your files and videos.
Cameras
It packs 2 cameras at the back. The phone has a 108MP . For selfies, the Redmi Note 15 has a single 20MP front camera that is ideal for clear, attractive selfies and video calling.
Battery
Fueled by a very powerful 6000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging, 33W
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 20MP |
| Back Camera | 108MP |
| Display | 6.77″ inch |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes ((under display, optical), |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, Forest Green, Glacier Blue, Purple |







Reviews
There are no reviews yet