Description
Xiaomi Poco X3 GT 5G 8gb 128gb Price in Kenya
Xiaomi Poco x3 GT 5G 8gb 128 gb price in Kenya is between Ksh.30, 000-Ksh. 40,000 at Avechi Kenya. Poco X3 GT was launched in August 2021.
This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Stargaze black, Wave Blue and Cloud White colours.
Cameras
Poco x3 GT has a triple back camera setup of 64MP, 8MP and 2MP respectively. For the selfie, the phone sports a single 16MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in 2 variants- 8 GB of RAM and 128 GB of storage and 8 GB of RAM and 256 GB of internal storage. The phone doesn’t support memory back up.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Poco X3 GT packs a powerful 5000mAh battery. Additionally, the phone is equipped with 67W fast-charging support.
Other Notable Features
Xiaomi Poco X3 GT has a big 6.6-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution.
The phone has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.6″ inch |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Stargaze Black, Wave Blue, Cloud White |








Reviews
There are no reviews yet