Description
Xiaomi Mi Pad 5 Pro 6gb 128gb Wifi Only Price in Kenya
Xiaomi Mi Pad 5 Pro 6gb 128gb Wifi Only price in Kenya is Ksh.50,000 -Ksh.55,000 at Avechi Kenya, online and at the physically shop. Launched in August 2021. The device is available in black and White colors. Comes with a 1-year warranty.
Camera Set Up
Mi Pad 5 Pro packs dual cameras the back. The main sensor of the tablet is 50 MP and a single 5MP depth sensor. At the front is the 13MP selfie and a 5MP selfie sensor which are ideal for selfies or video calling.
Memory and Performance
The tablet is available in several variants. This is the 6GB of RAM/128GB internal storage variant. It doesn’t support memory card.
11.0-Inch IPS LCD Display
The tablet has a big 11.0 inch display showing 1600 x 2560 pixels resolution.
8600mAh Li-Po Non-removable Battery
Powered by an 8600mAh Li-Po battery with 67W fast charging. The battery when fully charged can easily last up to 48 hours, with watching videos or even browsing. Other noteworthy features include: Android 11, Bluetooth 5.2 and USB Type-C.
| Display | 11.0″ inch |
| Back Camera | 50MP+5MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | NO |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 8600 mAh, non-removable |
| Colors | Black, White |







Reviews
There are no reviews yet