Description
Infinix Hot 70 6GB 128GB Price in Kenya
Infinix Hot 70 6GB 128GB Price in Kenya is Ksh.15,999 both online and at the physical shop. Launched May 2026. Available in color Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange, Green Texture, Quiet Violet.
Body and Display
The phone is 6.78” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD 120HZ screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. It is rated IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets)
Processing and Memory
Powered by a powerful processor Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) with the latest Android 16, XOS 16. Currently available in 6GB RAM and 128GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Infinix Hot 70 comes with a camera of 50MP at the back. For selfies, It has a 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The phone comes with a large 6000mAh non-removable battery with 45W. The battery lets you use your phone the whole day without recharging.
| Brand | Oppo |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes side-mounted |
| Battery | Li-Po 6000mAh, non-removable |
| Color(s) | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange, Green Texture, Quiet VioleT |






Reviews
There are no reviews yet