Description
Itel City 200 4GB 128GB Price in Kenya
The Itel City 200 4GB 128GB price in Kenya is Ksh. 15,999 both online and at the physical shop. Launched in February 2026. Comes with a 1-year warranty. Available in Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink Colors.
Body and Display
Itel City has a 6.78 ” IPS LCD Screen, The phone display has 720 x 1576 pixels, ideal for viewing videos, images, movies, gaming, and web browsing. In addition, the phone has a loudspeaker and also comes with a 3.5mm jack port.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 15. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) with a CPU of Octa-core 1.8GHz CPU, which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 4GB of RAM and 128GB of internal Memory. The 128GB ROM provides ample space for all your files.
Cameras
Comes with very impressive cameras. For selfies, it packs an 8MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a Dual camera of 50MP.
Battery
It packs a very powerful 5200mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it.
Specifications table
| Brand | Itel |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.78″ |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | Dual sim |
| Connectivity | 4G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
| Battery | 5200 mAh, non-removable |
| Color | Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink |







Reviews
There are no reviews yet