Description
Vivo Y21 5G 4GB 128GB Price In Kenya
Vivo Y21 5G 4GB 128GB price in Kenya is Ksh.18,199 both online and at the physical shop. Launched in march 2026 and available in Champagne Gold, Midnight Blue colors. It comes with a 1-year warranty
Body and Display
Vivo Y21 has a 6.74” IPS LCD, display with a 120hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic frame, and plastic back build. It also has IP65 dust tight and water resistant (water splashes)
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16 . It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) with a CPU of Octa-core 2.4GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 4GB of RAM and 128GB of internal Memory. The 128GB Memory provides ample storage to store all your file.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs an 5mp wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a camera of 50MP.
Battery
The phone packs a very powerful 6500mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching youtube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging, 44w that can charge the phone up to 100% in just 30min
| Brand | Vivo |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.74″ inch |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| dual sim | yes |
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Champagne Gold, Midnight Blue |







Reviews
There are no reviews yet