Description
Vivo Y15 4gb 64gb Price in Kenya
Vivo Y15 4gb 64gb price in Kenya is Ksh.15, 000-Ksh.20,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in May 2019. This is the 4 GB RAM / 64 G B internal storage variant of Vivo which is available in Aqua Blue and Burgundy Red colours.
Cameras
Vivo Y17 packs a triple back camera setup of 13MP, 8MP (Ultra-wide) and 2MP depth sensor. For the selfie, it is equipped with a 16MP front shooter for clear and concise selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Y15 is currently available in only one variant-4GB RAM/64 GB of internal storage. The phone supports internal memory back up through an SD card.
Other Notable Features
This device has a 6.35-inch IPS LCD display with 720 x 1544 Pixels resolution. Other noteworthy specs include;
- Fingerprint Sensor
- Android 9.0(Pie)
- Non-removable Li-Po 5000mAh battery
| Display | 6.35″ inch |
| Resolution | 720 x 1544 pixels |
| Back Camera | 13MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 9.0 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000mAh non-removable |
| Colors | Aqua Blue and Burgundy Red |








Reviews
There are no reviews yet