Description
Vivo Y12 3gb 64gb Price in Kenya
Vivo Y12 price in Kenya is Ksh.10,000-Ksh.15,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in June 2019. This is the 3 GB RAM / 64 GB internal storage variant of Vivo which is available in Aqua Blue and Burgundy Red colors.
Cameras
Vivo Y12 packs a triple back camera setup of 13MP (Wide), 8MP (Ultra-wide) and 2MP depth sensor. For the selfie, Y12 sports an 8MP front camera for selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in 4 variants. There is standard 3GB and 4GB RAM that compliments 32GB and 64GB of internal storage. The phone has s dedicated memory card slot.
Other Notable Features
This device has a 6.35-inch IPS LCD display with 720 x 1544 pixels pixels resolution. Other noteworthy specs for this awesome phone include;
- Fingerprint Sensor
- Non-removable Li-Po 5000mAh battery
- Android 9.0(Pie)
| Display | 6.35″ inch |
| Resolution | 720 x 1544 pixels |
| Back Camera | 13MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 9.0 |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000mAh non-removable |
| Colors | Aqua Blue and Burgundy Red |








Reviews
There are no reviews yet