Description
Vivo X300 Ultra 5G 16GB 512GB Price In Kenya
Vivo X300 Ultra 5G 16GB 512GB price in kenya is Ksh.202,999, both online and at the physical shop. It was launched in March 2026 and is available in colors Eclipse Black, Victory Green, Silver. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Vivo x300 Ultra has a 6.82” LTPO AMOLED, display with a 144hz refresh rate . Has a Glass front (Armor Glass), aluminum alloy frame, glassback build .In addition, IP68/IP69 dust tight and water resistant immersible up to 1.5m for 30 min .
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6. It is powered by Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) with a CPU of Octa-core 4.6GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 16GB of RAM and 512GB of internal Memory.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs a 50MP wide camera ideal for taking group photos and amazing 4K video calls. On the rear, it is even more impressive with a triple camera of 200MP, 200MP and 50MP respectively.
Battery
The phone packs a mighty 6600mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching youtube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging 100W.
| Brand | Vivo |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 200MP+200MP +50mp |
| Display | 6.82″ inch |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| RAM | 16GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual sim |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 3.2, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic) |
| Battery | Li-Po 6600mAh, non-removable |
| In the box | vivo X300 ultra, sim inject tool , user manual, charging cable |









Reviews
There are no reviews yet