Description
OnePlus Nord CE 6 Lite 5G 8GB 128GB Price In Kenya
OnePlus Nord CE 6 Lite 5G 8GB 128GB price in Kenya is Ksh 33499 both online and at the physical shop. It was launched in april 2026. Additionally, it comes in the colors Hyper Black, Vivid Mint. A 1-year warranty is offered.
Body and Display
Oneplus Nord ce 6 lite has an IPS LCD display and comes with a glass front, plastic back, and plastic frame with a 144hz refresh rate and a resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone is 6.72 inches wide for better video or picture viewing.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 16. The phone is powered by Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) which is designed to capture every detail in all environments, with its exceptional LED flash, HDR, and panorama video recording engine.
Cameras
On the rear, it has a single camera of 50MP. For selfies, the phone features a 8MP camera that allows you to capture detailed photos and crystal-clear video.
Battery
On moderate usage, the 7000mAh non-removable battery supports fast charging of 45W charger. These high-capacity batteries are designed for heavy users, providing up to 72 hours of standby time and 12–18 hours of continuous screen-on time, often spanning over two days on a single charge.
| Brand | OnePlus |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.72″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.1 |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Hyper Black, Vivid Mint |







Reviews
There are no reviews yet