Description
Ulefone Armor Pad 5 Ultra 12GB 512GB Price In Kenya
Ulefone Armor Pad 5 Ultra 12GB 512GB price in Kenya is Ksh 80,499 both online and at the physical shop. It launched in October 2025. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black,yellow.
Body and Display
Comes with a large 11.0″screen. Has a dimension of 269.7 x 179.5 x 27.8 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The Tablets 11.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 1200 x 1920 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.6GHz OCTA-core with the latest Android 13. currently available in 12GB RAM 512GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Ulefone Armor Pad 5 Ultra comes with a powerful 64mp+64mp back camera. For selfies, It has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1080p videos
Battery
Powered by a powerful 24200mAh non-removable battery. The battery lets you use your tab for a number of days.
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 64MP+64MP |
| Back Camera | 32mp |
| Display | 11.0″ inch |
| Processor | Octa-core 2.6Ghz |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 OTG, magnetic connector |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 24200mAh, non-removable |
| Color | Black,yellow |







Reviews
There are no reviews yet