Description
Ulefone Armor Pad 2 8GB 256GB price in Kenya
Ulefone Armor Pad 2 8GB 256GBprice in Kenya is Ksh.35599 both online and at the physical shop. It launched in October 2023. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black,yellow.
Body and Display
Comes with a large 11.0″screen. Has a dimension of 277.8 x 178 x 14 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The Tablets 11.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 1200 x 2000 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.2GHz OCTA-core with the latest Android 13. currently available in 8GB RAM 256GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Ulefone Armor Pad 2 comes with a powerful 48mp back camera. For selfies, It has a 16MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1080p videos
Battery
Powered by a powerful 18600mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 16MP |
| Back Camera | 48mp |
| Display | 11.0″ inch |
| Processor | Octa-core 2.2Ghz |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 OTG, magnetic connector |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 18600mAh, non-removable |
| Color | Black,yellow |










Reviews
There are no reviews yet