Description
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price in Kenya
Samsung Galaxy S21 Plus price in Kenya is between Ksh.78,699 at Avechi Kenya. It was launched in January 2021. This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Samsung, available in Mint Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet, Phantom Pink, Phantom Gold and Phantom Red colors.
Cameras
Samsung galaxy S21+ packs 3 cameras at the back. The phone has a 12MP main camera, 64MP telephoto lens and a 12MP ultra-wide sensor. For the selfies, the phone has a single 10MP front shooter that is ideal for clear attractive selfies and video calling.
6.7-Inch Dynamic AMOLED Display
Galaxy s21 Plus has a big 6.7-inch dynamic AMOLED display showing 1080 x 2400 pixels resolution. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
4800mAh Li-Ion Non-removable Battery
Powered by a 4800mAh Li-Ion battery. It supports 25W fast charging, Fast Qi/PMA wireless charging 15W and Reverse wireless charging 4.5W as well. Other noteworthy features include; Android 11, One UI 3.1, IP68 dust/water resistant, Fingerprint (under display, ultrasonic), and NFC.
| Display | 6.7″ inch |
| Back Camera | 12MP+64MP+12MP |
| Front Camera | 10MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Ion 4800 mAh, non-removable |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet, Phantom Pink, Phantom Gold, Phantom Red |









Reviews
There are no reviews yet