Description
OnePlus Pad 2 Pro 12GB 256GB Price in Kenya
OnePlus Pad 2 Pro 12GB 256GB Price in Kenya is Ksh. 69,999 both online and at the physical shop. Launched in May 2025, comes with a 1-year warranty. Available in Blue, Silver colors.
Body and Display
OnePlus Pad comes with a large 13.2” Screen for better video or picture viewing. Has a dimension of 289.6 x 209.7 x 6 mm and is wifi only.
Has an IPS LCD screen, which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy, and screen consistency. The pad display has 2400 x 3392 pixels.
Processing and Memory
Comes with a 4.32GHz Octa-core Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) with the latest Android 15, ColorOS 15. Currently available in 12GB RAM and 256GB ROM internal memory.
Camera
OnePlus Pad 2 Pro comes with a 13MP camera at the back. For selfies, it has an 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 12140mAh non-removable battery that lets you browse, watch YouTube, and watch videos all day long
| Brand | OnePlus |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 13.2″ inch |
| Processor | Octa-core 4.32Ghz |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | NO |
| Connectivity | 4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Fingerprint Sensor | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | Li-Po 12140mAh, non-removable |
| Color(s) | Blue, Silver |








Reviews
There are no reviews yet