Description
Moto Razr 70 8GB 256GB Price In Kenya
Moto Razr 70 8GB 256GB price in Kenya is Ksh. 88,999 both online and at the physical shop. Launched in April 2025, and comes with a 1-year warranty. Available in Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White
Body and Display
Has a 6.9” Foldable Dynamic AMOLED display, coupled with a 120Hz refresh rate. It has Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titanium ) along with a stainless steel hinge that survives up to 1.2-meter, waist-high drops onto hard, rough surfaces. Also, the phone has 1080 x 2460 pixels, great for watching videos and web browsing.
Processing and Memory
Moto Razr 70 comes with Android 16. In addition, it is powered by a powerful Mediatek Dimensity 7450X (4 nm). Available in 8GB RAM and 256GB ROM, with enough space to store all your files.
Cameras
On the rear, it has a dual camera of 50MP and 50MP respectively, while on the front, it has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
On moderate usage, the 4800mAh non-removable battery can last over 15 hours. The charging is even more impressive. The 30W fast charger charges the phone in just 40 minutes from zero to 50 percent.
| Brand | Motorola |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+50MP |
| Display | 6.9″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7450X (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 4800mAh, non-removable |
| Color(s) | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White |










Reviews
There are no reviews yet