Description
Lenovo Tab One 4GB 128GB Tablet Price in Kenya
Lenovo Tab One 4GB 128GB Tablet price in Kenya is Ksh.15,999 both online and at the physical shop. Launched in March 2025.This is the 4GB RAM 128GB internal storage, available in Luna Grey, Seafoam Grey colors.
Body and Display
Lenovo Tab One comes with a large 8.7”screen. Has a Glass front, aluminum back and aluminum frame. It has single sim card holding capacity and a microSD dedicated slot.
The Tablet is 8.7” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The tablet display has 1340 x 800 pixels resolution.
Processing and Memory
Comes with a MediaTek Helio G85 Octa-core processor and Launched with Android 14, upgradable until Android 15. Currently available in 4GB RAM and 128GB ROM internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Camera
Tab One comes with a 8MP camera at the back. For selfies, It has a 2MP front camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 5100 mAh non-removable battery that lets you browse, youtube and watch videos all day long.
| Brand | Lenovo |
| Front camera | 2MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 8.7″ inch |
| Chipset | MediaTek™ Helio G85 Octa-core processor |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Yes |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | microUSB 2.0 |
| Fingerprint Sensor | No |
| Battery | Li-Po 5100mAh, non-removable |
| Colors |
|







Reviews
There are no reviews yet