Description
Itel Vistab 10 Mini 3GB 64GB Tablet Price In Kenya
Itel Vistab 10 Mini 3GB 64GB Tablet price in Kenya is Ksh.9,999 online and at the physical shop. Launched in May 2024. It comes with a 1-year warranty. Available in Space grey color.
Body and Display
The tablet is 8.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The tablet display has of 1280x 800 pixels.
Processing and Memory
Comes with a powerful processor MT8768, the latest Android 14, Go Edition. Currently available in 3GB RAM and 64GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Itel Vistab comes with a single camera of 5MP at the back. For selfies, It has a 5MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The phone comes with a large 5100mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging.
| Brand | Itel |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 5MP |
| Display | 5.0″ inch |
| Processor |
MT8768,
|
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | yes |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 3G network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USBmicro |
| Fingerprint Sensor | no |
| Battery | Li-Po 5100mAh, non-removable |
| Color(s) | space grey |










Reviews
There are no reviews yet