Description
Itel S23+ 8GB 128GB Price In Kenya
Itel S23+ 8GB 128GB Price In Kenya is Ksh 14999 both online and at the physical shop. Launched in September 2023 it comes in colour Black and Cyan. A one-year warranty is offered.
Body and Display
The phone is 6.78” wide for better video or picture viewing. Has an AMOLED Curved Screen and it does not break easily. The phone display has 1080 x 2400 pixels. This plus the battery amounts to 179 grams in the total weight of the phone. It has a dual SIM card holding capacity but doesn’t have a microSD slot.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 13, itel OS 13, and a 2.0ghz processing speed. Currently available in 4GB RAM and 128GB internal memory.
Cameras
The Phone has a 32MP selfie camera that provides a wider viewing angle, The main camera is fitted with a lens of 50MP+0.08MP which captures 1080p quality videos at 30 frames per second which is ideal for social media apps and video calling.
Battery
On moderate usage, the 5000mAh non-removable battery easily lasts a day or a half.
| Brand | Itel |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.6″ inch |
| Processor | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, Cyan |








Reviews
There are no reviews yet