Description
iTel P37 Pro 2GB 32GB 4G Price in Kenya
iTel P37 Pro 2GB 32GB 4G price in Kenya is between Ksh.10,000-Ksh. 15,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in May 2021. Available in Sky Blue, Multicolor Green and Gradation Sea Blue color options. Comes with a 1-year warranty.
Cameras
Itel P37 pro comes with a 13MP AI dual back camera. At the front there is an 8MP front camera for selfies and video calling.
Memory and Performance
The phone is available in only one variant. 2gb of RAM memory and 32gb of internal storage. With this sufficient RAM and storage, there is abundant space for apps and videos. Additionally, the storage can be backed up via an SD card.
Other Notable Features
Comes with a 6.0″ inch IPS LCD display and a 720×1612 pixels resolution. The phone supports Android 10 and is fueled by a 5000mAh battery.
| Display | 6.0″ inch |
| Resolution | 720×1612 pixels |
| Back Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | Yes |
| Sensor | Fingerprint |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Sky Blue, Multicolor Green and Gradation Sea Blue |







Reviews
There are no reviews yet