Description
Infinix Smart 10 HD 2GB 64GB Price In Kenya
Infinix Smart 10 HD price in Kenya is Ksh 9999 both online and at the shop. Launched in June 2025 and is available in colors Timber Black, Shiny Gold, Crystal Green, andGalaxy White . Comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Has a 6.6” IPS LCD display with a 90hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic back and plastic frame. It also has dual simcard capacity with 4G network.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 14 go edition . It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) with a CPU of Octa-core 1.6GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 2GB of RAM and 64GB of internal Memory. The 64GB ROM provides ample space to store all your files and videos.
Cameras
The phone has a 13MP wide camera and 1080p videos at the back. For selfies, the Infinix Smart 10 HD has a single 8MP front camera that is ideal for clear attractive selfies and video calling.
Battery
Fueled by a very powerful 5000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging, 10W
| Brand | Infinix |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 13MP |
| Display | 6.6″ inch |
| Chipset | Unisoc 12nm |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | microSDXC dedicated slot |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color(s) | Timber Black, Shiny Gold, Crystal Green, Galaxy White |









1 review for Infinix Smart 10 HD 2GB 64GB