Description
Infinix Hot 60i 4G 8GB 256GB Price In Kenya
Infinix Hot 60i 4G 8GB 256GB price in Kenya is Ksh.. 16,299 both online and at the physical shop. Launched in June 2025. it is available in Sleek Black, Titanium Silver, Shadow Blue, Neon Red, Meadow Green, and Soul Eye Purple. Has a 1-year warranty.
Body and Display
Comes with a large 6.7″screen. Has a dimension of 166 x 76.6 x 7.7 mm, and has a glass front and a plastic back. It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 6.7” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen of 120Hz which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 720 x 1600 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz OCTA-core with the latest Android 15. Currently available in 8GB RAM and 256GB ROM internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Infinix hot 60i comes with a powerful 50mp at the back camera. For selfies, It has a 8mp wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Powered by a large 5160mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Infinix |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.7″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultimate |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type c |
| Fingerprint Sensor | Yes (side mounted) |
| Battery | Li-Po 5160mAh, non-removable |
| Color(s) | Sleek Black, Titanium Silver, Shadow Blue, Neon Red, Meadow Green, Soul Eye Purple |







2 reviews for Infinix Hot 60i 4G 8GB 256GB