Description
Infinix Smart HD 2021 2gb 32gb Price in Kenya
Infinix Smart HD 2021 2gb 32gb price in Kenya is Ksh.5,000-Ksh.10,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. It was launched in December 2020. This is the 2 GB RAM / 32 GB internal storage variant of Infinix, available in Topaz Blue, Obsidian Black and Quartz Green colors.
Cameras
Infinix Smart HD 2021 has a dual back camera setup of 8MP and unspecified secondary cameras lens respectively. For the selfie, Smart HD 2021 sports a 5MP front shooter that is ideal for selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in one variant- 2GB of RAM and 32 GB of internal storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
The phone main strength is its powerful 5000mAh battery.
Other Notable Features
Has a big 6.1-inch display showing 720 x 1560 pixels resolution, 282ppi of pixel density and achieves 76.7% screen-to-body ratio. The phone has a rear-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.1″ inch |
| Back Camera | 8MP dual cameras |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM/dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color | Topaz Blue, Obsidian Black and Quartz Green |






Reviews
There are no reviews yet