Description
Huawei Nova 10s 6gb 64gb Price in Kenya
Huawei Nova 10s 6gb 64gb price in Kenya is Ksh.20, 000-Ksh.25,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in October 2019 and is available in Breathing Crystal, Midnight Black and Emerald Green colours.
Cameras
Nova 10S has a triple back camera setup of 48MP (wide), 8MP (Ultra wide) and 2MP (depth sensor) respectively. With such cameras, you’re guaranteed top quality photos. For the selfie, the phone packs a single 16MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Huawei Nova 10S is currently available in only one variant. There is 6GB RAM/64 GB of internal storage variant. Nova 10S has Nano memory card support of up to 256 GB.
4000mAh Li-Po Non-removable Battery
Has a 4000mAh battery that offers decent longevity and has 10W fast-charging.
Other Notable Features
Nova 10s utilizes the under display optic fingerprint sensor to ensure data on the phone is well protected. Other features are; 6.3” inch OLED display.
| Display | 6.3″ inch |
| Back Camera | 48MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 9.0 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Colors | Breathing Crystal, Midnight Black and Emerald Green |






Reviews
There are no reviews yet