Description
Huawei Matepad T 10S 4gb 64gb Tablet Price in Kenya
Huawei Matepad T 10s 4gb 64gb price in Kenya is Ksh.25,299 both online and at the physical shop. Launched in September 2020 and comes with a 1-Year warranty. This is the 4GB RAM 64GB internal storage, available in Gold and Deepsea Blue colors.
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz Octa-core Kirin 710A with Android 11.
Currently available in 4GB RAM and 64GB ROM internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
The tablet’s cameras are average in perfomance. It is equipped with a single 5MP camera at the back and a 2MP front camera for selfies.
5100mAh Li-Ion Non-removable Battery
Huawei Matepad T 10s packs a powerful 5100mAh battery.
Other Notable Features
Its key features include;
- Display Size + Type: 10.1″ Touch Screen
- Resolution: 1200 x 1920 pixels
- Operating System: Android 10.0
- Camera: 5MP Rear + 2MP Front
- Memory: 4 RAM + 64GB ROM
- Battery: 5100mAh
| Brand | Huawei |
| Front Camera | 2MP |
| Back Camera | 5MP |
| Display | 10.1″ inch |
| Chipset | Kirin 710A |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5MM jack | Yes |
| NFC | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Battery | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Colors | Gold, Deepsea Blue |









Reviews
There are no reviews yet