Hisense 43 inch 43A4GKEN Frameless Smart TV Price in Kenya
Hisense 43 inch 43A4GKEN frameless Smart TV price in Kenya is Ksh.37,499 both online and at the physical shop. The tv comes with one year warranty. Some of its features include;
Display, dimension, and weight
Processing and storage
Connectivity
| Brand | Hisense |
| Power | 260 W |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 43 inch |
| Sound | 30W RMS, DTS Virtual:X |
| Curved TV | No |
| Model | 43A4GKEN |
| Screen Types | LED |
| Is Flat Screen | Yes |
| Video Encoding | MP4 |
| TV Bracket Type | Fixed, Swivel, Tilt |
| Display Resolution in pixels | 3840×2160 |
| Basic Colors | Black |
| Display Standard | 4K Ultra HD |
| Has 3D Technology | No |
| TV Audio Cable Type | HDMI Cable |
| What’s in the box | 43 inch TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual |