Description
Harman Kardon Go Plus Play 3 Bluetooth Speaker Price in Kenya
Harman Kardon Go Plus Play 3 Bluetooth Speaker price in Kenya is Ksh.37,999 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- Wireless Bluetooth streaming: Connect up to 2 smart devices at the same time and take turns playing music.
- Rechargeable battery: supports up to 8 hours of playtime and charges your smartphones and tablets via USB
- Dual Microphone Conferencing System: Harman noise and echo canceling technology delivers crystal clear conference calls
- Wireless Dual Sound: connect two speakers to elevate your music listening experience
- Signature design crafted with premium materials: Harman Kardon’s Go + Play 3 features a tempered glass-top touch panel that is responsive and intuitive
- Auto self-tuning: Enjoy perfect sound wherever you take your music. Every time you power it on, the Harman Kardon Go + Play 3 automatically calibrates to its new surroundings, ensuring the best sound possible no matter where you set it down.
It fills your room with a full spectrum of sound powered by its quad drivers. Thanks to the rechargeable battery, you can enjoy up to 8 hours of playtime and charge your smartphones and tablets via USB. Wirelessly connect two Harman Kardon Wireless Dual Sound enabled speakers together to elevate your music listening experience.
| Brand | Harman Kardon |
| Product | Bluetooth Speaker |
| Weight | 4.7 kg (10.4 lbs.) |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Power Output | 160 W RMS |
| Built-in Mic | Yes |
| Model | Harman Kardon GO+ Play 3 – Black |
| Frequency response | 43 Hz – 20 kHz (-6 dB) |
| Battery Life | 8 hours |
| Special Feature | Portable |
| In the Box |
|









Reviews
There are no reviews yet