Description
Harman Kardon Enchant 1100 soundbar Plus Enchant Subwoofer Price In Kenya
Harman Kardon Enchant 1100 soundbar Plus Enchant Subwoofer Price In Kenya is ksh 140,899 both online and at the physical shop. It’s key specifications include:
- . Audio Channels: 5.1.2 virtual surround system.
- . Total Output Power: 415W RMS.
- . Driver Configuration: 11 total drivers:
- 6 x Racetrack-shaped woofers (55 x 90 mm).
- 3 x 1-inch (25 mm) Tweeters.
- 2 x 2.75-inch (70 mm) Up-firing full-range drivers for Atmos effects.
- . Frequency Response: 52Hz – 20kHz (-6dB).
- . Connectivity:
- HDMI: 1 x Input, 1 x Output (eARC) with 4K HDR10 and Dolby Vision pass-through.
- Wireless: Wi-Fi (AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect), Bluetooth 5.3.
- Other: Optical input, USB-A.
- . Dimensions: 1150 x 65 x 130 mm (45.3″ x 2.6″ x 5.1″).
- . Weight: 4.6 kg (approx. 10.1 lbs).
- . Driver: 1 x 6.5-inch (164 mm) down-firing woofer.
- . Enclosure Type: Bass-reflex (ported) with 360-degree bass reflector.
- . Frequency Range: 35Hz – 160Hz.
- . Connectivity: Wireless Wi-Fi pairing via the Harman kardon one app
- . Dimensions: 305 x 378 x 225 mm (12″ x 14.9″ x 8.9″).
- . Weight: 6.7 kg (14.7 lbs).
| Brand | Harman Kardon |
| Product | Soundbar |
|
|
| Model | Enchat 1100 |
| Audio channels | 5.1.2 |
| Total output power | 415rms |
| Enclosure Type | Bass-reflex (ported) with 360-degree bass reflector |
| Frequency Range | 35Hz – 160Hz |
| Driver | 1 x 6.5-inch (164 mm) down-firing woofer |
| Dimensions | 305 x 378 x 225 mm |
| Driver Configuration |
|








Reviews
There are no reviews yet